Łóżko z baldachimem. Wady i zalety tego rozwiązania
Baldachim nad łóżkiem to marzenie nie tylko małych dziewczynek, ale również tych trochę starszych. Jest synonimem ponadczasowej klasyki i królewskiej elegancji. Nadaje przestrzeni sypialnianej nieodpartego uroku, nastrojowości i intymnego klimatu. Współcześnie odchodzi się od baldachimów w postaci ciężkich kotar na rzecz bardziej minimalistycznych kompozycji. W ten sposób koncept łóżka z baldachimem zyskał na uniwersalności. Zastanawiasz się, czy łóżko z baldachimem będzie odpowiednie? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.
Funkcjonalne i dekoracyjne łóżko z baldachimem
Łóżko z baldachimem doskonale sprawdzi się w stylistyce new romantic i z powodzeniem może pełnić funkcję dominanty kompozycyjnej wnętrza prowansalskiego, kolonialnego, orientalnego, boho czy rustykalnego. Na tkaninę można wykorzystać zwiewny tiul, haftowaną organzę czy tkane płótno lub len. Podstawową zaletą łóżka z baldachimem są jego walory dekoracyjne. Nadaje wnętrzu przytulności i baśniowego charakteru. Wyjątkowo dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach oraz w pokojach z wysokimi sufitami, zmniejszając je optycznie. Wyznacza funkcjonalną strefę intymności i pozwala wizualnie wyodrębnić w sypialni miejsce przeznaczone na sen. Łóżko z baldachimem często wykorzystuje się w pokojach dziecięcych, ponieważ jego funkcja rozgraniczania przestrzeni podnosi poczucie bezpieczeństwa i ułatwia zasypianie. Baldachim pełni także rolę izolatora akustycznego, a w letnie dni zasłania przed promieniami słonecznymi. Warto przy tej okazji rozważyć możliwość połączenia tkaniny na baldachim z moskitierą. Takie rozwiązanie będzie doskonałym zabezpieczeniem przed natrętnymi owadami.
Łóżko z baldachimem nie dla każdego
Łóżko z baldachimem nie jest rekomendowane do niewielkich i niskich pomieszczeń. Dużo bardziej atrakcyjnie wygląda w nieco większych pokojach. Wadą stosowania baldachimu może być również nadmierne przyciąganie kurzu przez tkaninę. Jest jednak na to proste rozwiązanie! Wystarczy regularnie prać baldachim lub zainwestować w tkaninę antystatyczną. Nowoczesne metalowe łóżka z baldachimem posiadają proste ramy, które doskonale komponują się z lekkimi i zwiewnymi tkaninami, które nie przytłaczają wnętrza i są dużo wygodniejsze w pielęgnacji. Zasadność wykorzystania baldachimu powinni jednak rozważyć alergicy, dla których nadmierna obecność tkanin i tekstyliów może być niekorzystna. Mogą oni jednak zastanowić się nad alternatywną opcją, czyli łóżkiem z baldachimem… bez baldachimu! Najnowszym trendem w aranżacji wnętrz jest wykorzystanie w sypialni metalowego łóżka z czernioną ramą do baldachimu i jego wyeksponowanie bez użycia tkaniny. Takie łóżko z surową ramą, nieprzyozdobioną materiałem jest hitem w nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych wnętrzach. Samo w sobie stanowi mocny akcent dekoracyjny i świetnie sprawdza się zarówno w pokoju nastolatka, jak i w rodzicielskiej sypialni. Zamiast tkaniny z powodzeniem można je ozdobić kompozycjami roślinnymi lub lampkami na długim sznurku. Łóżko z baldachimem bez materiałowej otuliny to zdecydowanie opcja warta rozwagi!